Prednáška: ThLic. Mareka Iskru.

Pozvánka

V utorok 17.2.2015  sa  o 15,30 hod. na  Fare pri  kostole navštívenia P. Márie  v Lučenci  konala prednáška  riaditeľa Diecézneho centra pre rodinu v Banskej Bystrici ThLic. Mareka Iskru. Téma prednášky bola : „Morálne aspekty v kontexte zápasu o inštitút rodiny“.  Zúčastnili  sa na nej  katechéti a kresťanské rodiny – do 15 ľudí. Dozvedeli sme sa  zaujímavé a  podnetné  informácie. Okrem iného aj  o realite digitálneho vplyvu na myslenie detí (a celej spoločnosti), s ktorým  sa  stretávame.   Tak ako kedysi platilo „In vino veritas“ dnes akoby začínalo platiť heslo: „In vetro  veritas.“ Teda už nie vo víne ( keď si človek pripije vínka  povie pravdu), ale  v „skle“ (v mobiloch, tabletoch, i-padoch,  smartfónoch, sociálnych sieťach, TV reláciách a  správach....) je „zaliata“- virtuálna pravda.  Táto virtuálna pravda sa zdá byť objektívnou pravdou a začína to mať dosť vážne následky. Človek si môže namodelovať svoj virtuálny svet, svoju budúcnosť a akoby si chcel  určiť a namodelovať aj samého seba. („Budete ako Boh.“) Aj z tohto dôvodu sa naša spoločnosť dostáva do situácie, keď treba obhajovať nielen základné veci  ako  1+1=2, ale aj doteraz celkom jasné a Bohom dané konštantné hodnoty,  ako napr. že manželstvo tvorí len 1muž s 1 ženou, alebo že rodinu tvorí ocko  mama  a dieťa. O sile a dosahu mediálne prezentovanej  virtuálnej „pravdy“  sme  sa naposledy nepriamo presvedčili z výsledkov referenda o rodine. Riešením je iba vyhrnutie si rukávov  a zaangažovanie sa  do kultúrneho zápasu o overené základné pravdy v otázkach  manželstva a rodiny, aktívny  a autentický  život kresťanských  rodín, zakotvený  vo viere, spojený so svedectvom pre iných a podložený vytrvalou modlitbou.

Štefan Šprlák